• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
VAKFIMIZCA DÜZENLENEN AŞURE ETKİNLİĞİNDE BİRLİK VE BERABERLİK MESAJLARI VERİLDİ. (YAYIN TARİHİ:23 EYLÜL 2018).
Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfımız tarafından 23 Eylül 2018 tarihinde Aşure Etkinliği düzenlendi. Vakfımızca düzenlenen etkinlikte yapılan konuşmalarda birlik ve beraberlik mesajları verildi.
Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfımız tarafından aşure günü etkinliği düzenlendi. Yapılan etkinliğe başta Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanımız Hasan Meşeli, Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur ÇALIK, Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, , Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Bayram Murat ASMA, Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Saadet Partisi İl Başkanı Osman Marasalı, Türk Ocakları Malatya Şube Başkanı Nadir Günata,  CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, İYİ Parti Malatya İl Başkanı Gökmen Kenan Özdal ve Kurum ve kuruluş yöneticileri ile STK temsilcileri katıldı. 

Programının açılış konuşmasını yapan Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanımız Hasan Meşeli : “İnsanlık tarihinde eşi ve emsali ender görülmüş yüce insanlar, umut deliklerinin tıkandığı çare kapılarının kapandığı adaletin merhametin, insafın güzelliklerin dostluk ve hoş görün tamamen kaybolup yerine katliamların kan ve gözyaşların arındığı sürelerde Allah dostları vardır. Toprak nasıl suya muhtaç ise, aşuk maşuka, gül bülbüle, bizlerde yaratıcı ilahi kudretin affı kudretine ve Peygamberler sultanını Hz. Muhammed(A.S.) ve onun ehli beytinin şefaatine muhtacız. Şuan da karmakarışık olan ve terör nedeniyle gözyaşlarının döküldüğü bu günlerde, milli birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır.” diye konuştu.

“RAHMET PINARININ TEKRAR AÇILMASI İÇİN TÜM İSLAM ÂLEMİNİN KİTLESEL BİR TÖVBEYE İHTİYACI VAR”
 
CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ise “ Ders alınsaydı tarih tekerrür etmezdi bir bakıyoruz ki İslam âleminde tarih tekerrür ediyor. O zaman aklımıza şu geliyor biz Kerbela Olayını yeteri kadar tanıdık mı?  Kerbela olayı bir necibedir.” diyerek 4 halife döneminden başlayarak Kerbela olayına kadar geçen süreyi ayrıntılarıyla anlattı. Sözlerine devam eden Doğan: “Burada Hz. Hüseyin aile erbabını topluyor ve diyor ki ‘Allah bize şehit olma iznini verdi. Olmaya ki ağlayarak, bağırarak inancınıza, asaletine gölge düşüresiniz.’ Yezidin korkusuna hitaben de şu cümleleri sarf ediyor ‘Eğer beni öldürseniz eğer kanımızı akıtırsanız bilesiniz ki kıyamete kadar birbirinizin kanını akıtmaya devam edeceksiniz.’ Değerli misafirler bugün İslam âlemine olanlar dökülen kanlar Hz. İmam Hüseyin’ in bedduasıdır.   Peki, bu beddua kıyamete kadar mı devam edecek? Hayır. Konuyla ilgili bir ilahiyatçımızın şöyle bir söylemi vardı;  Kerbela olayı ile beraber Cenabı Hakk’ın İslam âleminin üzerine olan rahmet pınarı kapanmıştır.  Bu rahmet pınarının tekrar açılması için tüm İslam âleminin kitlesel bir tövbeye ihtiyacı vardır. O kitlesel tövbeyi yapabilsek her halde cenabı Allah da kapatmış olduğu rahmet pınarını açacaktır” sözlerine yer verdi.

Söz alan Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen ise: “ Sevgili peygamberimizin benim parçam dediği onu seven beni sevmiştir onu yüzünde beni üzmüştür dediği, kaderi Fatma annemize selam olsun, rahmet olsun, Dünya ve ahiret kardeşim dediği, o Allah ve resulünü sever  Allah ve resulünde onu sever diye  haber verdiği, Hz Ali efendimize selam olsun rahmet olsun,  benim ciğer parelerim cennet çiçeklerim diye kokladığı  sevgili peygamberimizin omuzlarında büyüttüğü bize emanet ettiği torunları Hz Hüseyin Hz Hasan  selam olsun Rahmet olsun” ifadelerini kullanarak günün anlam ve önemine dair konuştu.
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise: “Malatya Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Vakfı tarafından aşure etkinliğinde bir araya geldik,  Rabbim’den birliğimizi ve beraberliğimizi daim etmesini niyaz etmesini diliyorum.  Bir Kerbela günü peygamberin ciğer paresinin  şehit eden bir anlayış  elbette İslam’la Kur’anla hiçbir şeklinde bağışlanamaz ne Aleviler ne de Sünniler olarak yanında olabiliriz ,sürekli ifade ettiğim gibi ,  Müslümanların hiçbir çocuğunun ismi yezit olduğunu göremezsiniz  kimse çocuğunun ismine yezit demez ama herkes çocukların ismine Ali, Hasan, Ömer, Fatma der. Bu bizim birliğimiz ve beraberliğimizdir, bizler bu topraklarda bir ve beraber olduğumuzu sürece kimse bizi yıkmaz şeklinde konuştu.
“BİR OLUP DİRİ OLUP İRİ OLDUĞUMUZ MÜDDETÇE HİÇBİR GÜÇ BİZİ BOZAMAZ”
 Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu da: “Kerbela olayı saltanata karşı bir dik duruştur.  Kıyam etmiştir, rükû etmemiştir,  başkaldırmıştır. Hz. Muhammedîn torunu da olsanız yüce itibara kıyam etmezseniz yine özgür değilsiniz.  Tarihimizde de kimi sultan saltanat için yeri gelmiş kardeşlerini yeri gelmiş çocuklarını öldürmüş. Tabi Kerbela’yı Allah bir daha göstermesin Müslüman Müslümana öldürmesin.  Bu gün İslam topraklarında kanların döküldüğü görülüyor. Binlerce yıldan beri ülkemizin üzerinde oynana oyunları 15 Temmuz günü milletimizin sağduyusu sayesinde bertaraf etmiştir. Bundan bir olup diri olup iri olduğumuz müddetçe hiçbir güç bizi bozamaz hele hele vatanı uğruna canını feda etmiş milletin torunlarıyız ki bunlara asla müsaade etmeyeceğiz. Cenabı Allah Kerbela’yı yaşatmasın 15 Temmuz’da olduğu gibi zaferle çıktığımız o gün gibi birliğimizi beraberliğimizi daim kılsın şehitlerimize Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum” sözlerini kullandı.
“MÜSLÜMAN COĞRAFYASINDA DÖKÜLEN GÖZYAŞLARINA SON VERMEK İÇİN NİFAK TOHUMLARINA İZİN VERMEMELİYİZ”
 
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Malatya milletvekili Öznur Çalık ise: “Hicri takvimin ilk ayı Muharrem. Muharremin 10’ u Kerbela şehitlerimiz andığımız gün. Hz. Hüseyin, Peygamber efendimizin torunu Hz. Ali’nin Hz. Fatıma’nın veliahtları. Halen Yezitlerin varlığını günümüzde görüyoruz. Biz eğer bir olursak birlik olursak biz Hz. Hüseyin’in o dik duruşunu sergilemeye devam edersek Yezitlere asla fırsat vermeyiz.   Bu süreçte vatanımız için, bayrağımız için, toprağımız için tüm şehitlerimize ben Allah’tan rahmet diliyorum.  Ülkemizin geçmiş olduğu zor dönemleri hepimizin göz önünde bulundurması gerekir. Bu dönemde kardeşliğimizi yıkmak isteyenler aramıza nifak tohumu sokmak isteyenler var bunlara asla fırsat vermemiz gerekmekte.  Bu fırsatı yaratmak isteyen Uluslararası güçler var.  Bugün dünyada gözyaşlarının rengi sadece Müslümanların döktüğü gözyaşıdır.  Hepsi aynıdır acıdır, kandır, gözyaşıdır. Gülümsemelerin, eğlenmelerin, huzurun gözyaşları üzerindeki alkışların sesi ise ya Amerika’ndır ya İngiliz’dir ya da Alman’dır.  Biz Müslüman coğrafyasında dökülen gözyaşlarına son verebilmek için aramıza sokmak istenilen nifak tohumlarına asla izin vermemeliyiz.  Başta bizim dinimiz bir, kitabımız bir, dilimiz bir, Hz. Muhammed sevgimiz bir, Hz. Ali sevgimiz bir, biz bütün canlılar biriz. Bu vesileyle yüce Rabbim birliğimizi beraberliğimizi daim eylesin.  Gelmiş geçmiş bütün şehitlerimize başta Hz. Hüseyin olmak üzere Rabbimden rahmet diliyorum. Bir daha Kerbela’ların yanşamaması için Rabbim birliğimiz muhafaza eylesin” şeklinde konuştu.
Ayrıca programımızda Vakfımızın semah ekibi semah gösterisi yaptı, Yeni Cami İmamı Mehmet Şentürk  de Kur’an tilavetinde bulundu. Protokol üyelerine ve vatandaşlarımıza aşure ikram edildi.
 
  
481 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret702267
ETKİNLİKLERİMİZ
HAVA DURUMU
SAAT
SİTE WEB MAİL

IP ADRESİM

ip adresim