• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
BASIN BİLDİRİSİDİR.. 3.BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜNÜN İSMİ DEĞİŞTİRİLMELİDİR.

3.BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜNÜN İSMİ DEĞİŞTİRİLMELİDİR.
 

            Türkiye’mizin günlerden beri İstanbul-Taksim gezi parkına 104 sene önce yıkılan Topçu Kışlası ile bunun yerine AVM veya başka bir şey yapılsın mı yapılmasın mı inatlaşması, protesto mitingleri 75 vilayetimize maalesef sirayet etmiş, böyle bir hassas dönemde hükümetin ne hikmetse İstanbul’da temeli atılan 3. Boğaziçi köprüsüne 500 sene evvel Alevi katliamı yapan “Yavuz Sultan Selim” isminin verilmesi, Türkiye’mizde yaşayan 20 milyona yakın Alevileri ve yurtdışında yaşayan milyonlarca Alevi kardeşlerimizi derinden yaralamıştır.

             Bilindiği gibi “Yavuz Sultan Selim” babası 2.Beyazıt ile iki kardeşi olan Amasya ve Manisa Sancak Beyleri Korkut ile Ahmet’ide öldürerek 1512 yılında Osmanlı tahtına geçmiş, Anadolu’da yaşayan Alevilerin olaki “Alevi İran Safavi Devleti” Şah İsmail’e yardım edebilirler zehabına kapılarak, Şeyhulislamlar İbn-i Kemal, İdris-i Bitlis, Ebu-Suudun fetvaları ile 100 binden fazla Alevi kardeşlerimizi sebepsizce, vicdansızca katletmiştir. Ayrıca Osmanlının başka dönemlerinde de Alevi katliamları yapıldığına dair İstanbul Osmanlı Arşivinde padişah fermanları mevcuttur. Ne hazin ve ne garip bir tecellidir ki bazı yazarlar bir yere şirinlik göstermek için siyasi ve ideolojik nedenlerle Yavuz’un Alevi katliamı yapmadığını hatta Alevi dostu olduğunu bile vicdansızca yazmaktadırlar. Oysaki Yavuz’un katliamanında Anadolu’da binlerce Alevi köy halkı dağlara ormanlara kaçarak sığındıkları yalanmıdır?

             Osmanlı’nın 1300 tarihinde kuruluşundan 1512 2.Beyazıd dönemine kadar ve ondan sonraki dönemlerde de Alevi Bektaşi kardeşlerimizin Osmanlının fetihlerine çok büyük katkılar sağlamışlardır. Hatta Osmanlının yeniçeri ordusuna Hacı Bektaş Veli Pir olarak kabul edilmiş, yeniçeri ordusunun yüzde sekseni amel ve itikat olarak Bektaşi meşrepli olduğu halde Padişah Yavuz’un 1514 Çaldıran’da Şah İsmail’i yendikten sonra 1516-1517 tarihlerinde Mısır Memlukluları da yenmiş ve kendisini İslam’ın halifesi ilan etmiş, Alevileri katlederek Sünni İslamı Anadolu insanına ve fetih yaptığı her yerde kabul ettirmiş Alevi düşmanlığını resmen yaymıştır. İslam tarihinde “Hz.Ali’yi çok seven, onun tarafını tutan ve onun yolunda gidenler demek olan Alevilik ve Alevilerin en büyük düşmanı aynı zamanda Hz.Ali ile Peygamber efendimizin sevgili ehlibeytinin de düşmanı olan Muaviye ve oğlu Yezidden sonra Alevilerin düşman olarak gördükleri isim “Yavuz Sultan Selim” dir.

             Hal böyleyken Alevi katliamını gerçekleştiren Osmanlının 9.Padişahı Yavuz Sultan Selim’in hükümet tarafından 3.Boğaziçi köprüsüne sanki başka bir isim yokmuş gibi Yavuz’un siminin konulması Türkiye’mizde ve yurtdışında yaşayan Alevileri tahrik edecektir.

             Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezi olarak 3.Boğaziçi köprüsüne Padişah Yavuz’un isminin konulmayarak bunun yerine 13.Asır Anadolu insanına İslam ve bütün insanlık alemine çok büyük hizmetler vermiş olan, Hacı Bektaş Veli’nin Mevlana veya Yunus Emre isimlerinden birisinin konulması halinde Türkiye’mizde milli birlik ve beraberliğimize daha büyük katkılar sağlanacak ve bölücülere fırsat verilmeyecektir.

             Kamuoyuna saygı ile DUYURULUR…

 

                                                                                 Yönetim Kurulu Adına
                                                                                       Hasan MEŞELİ
                                                                                        Genel Başkan

  
2315 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret701387
ETKİNLİKLERİMİZ
HAVA DURUMU
SAAT
SİTE WEB MAİL

IP ADRESİM

ip adresim