• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

BASINDA BİZ


“Birlikte Biz Biriz, Kardeşiz ve Beraberiz..”

Vali Mustafa Toprak, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı tarafından düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Vali, yemekte yaptığı konuşmada “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve üzerindeki 79 milyon ile birlikte biz biriz, kardeşiz bir ve beraberiz, iriyiz, diriyiz ve bu güzellikleri içimizde yaşıyoruz.”dedi.
İftar yemeği ile ilgili olarak Valilik Basın Bürosu’nca yayınlanan bülten şöyle:
“Vali Toprak, iftarını Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezinde Vali Yardımcısı Ömer Dağdeviren, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Fatih Nalçacı, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, İl Müftüsü Ümit Çimen, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Şevket Keskin, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli ,Sivil toplum Kuruluşları Yetkilileri ve Temsilcileri ile çok sayıda vatandaş ile birlikte yaptı.
Kuran-ı Kerim Tilaveti ve İftar sonrası Genel Başkan Meşeli selamlama konuşmasında; “Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı olaraktan İslam’ın engin ve bereketli pınarından ilahi mutluluğun içilmesine olanak sağlayan sayısız nimet ve lütuflarla dopdolu olan idraki içerisinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle başta Sayın Valimizin, diğer değerli protokol dostlarımızın aramızda bulunmasından büyük bir bahtiyarlık ve mutluluk duymaktayız.
Hepinizi en derin saygı muhabbet aşk-ı niyazlarımla selamlıyorum kardeşlerim. Değerli misafirler insanları bir araya getiren ve bütün mahlukatı tufandan koruyan bir gemiye ihtiyaç vardır, değerli kardeşlerim işte bu geminin adı sevgidir, insanlık âlemi tarihsel süreç içerisinde daima sevgi denen bir kurum ile kurtulmuş, sevgi denen bir kurum ile yaşamasını bilmiş ve sevgiyi günümüze kadar taşınmasını öğütlemiş ve eğitmiştir. Değerli kardeşlerim sevgisiz bir aile, sevgisiz bir millet, sevgisiz bir devlet, sevgisiz bir kavim ve ulus asla düşünülemez ve muvaffak olamamıştır. İşte bu nedenlerle değerli kardeşlerim toprak nasıl suya muhtaç ise aşık maşuka, gül bülbüle, diyarı gurbette sıla hasreti ile yanan bir evlat nasıl anne ve babasına sevdiklerine muhtaç ise işte değerli kardeşlerim bizde yaratıcı ilahi kudretli Cenabı Hakk’ın af-ı mağfiret inayet ve hidayetine peygamberler sultanı en büyük Nebi ve Resul Cenabı Muhammed Aleyhisselam’ ın ve onun sevgili Ehl-i Beytinin şefaatine ne kadar muhtaç olduğumuz hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalıdır.
Değerli kardeşlerim işte biz Malatya’mızda milli birlik ve beraberliği sağlamak için bir siyasi ikbal menfaat peşinde değil tarihin karanlık sayfalarında statik ve toplu olarak kaybedilmek istenilen Alevi, Sünni kardeşliğini müspet ilim ve akılcı yolla hoşgörü mabında her iki tarafı da birbirlerine müspet olmayan yanlış düşüncelerini ortadan kaldırıp sevgi, kardeşlik, barış ve engin hoşgörü ilkeleri içerisinde tarihler boyunca bir arada yaşadığımız gibi bir arada yaşamamızın elzem olduğunu idrak ediyoruz.“ dedi.
Vali Toprak’ da iftara katılanlara “Değerli protokol üyelerimizi ve bu mukaddes çatı altında toplanan hanımefendileri beyefendileri saygılarımla hürmetlerimle ve selamlıyorum. Afiyet olsun, Allah orucunuzu kabul etsin demek istiyorum. Diğer taraftan da Genel Başkan Meşeli’ ye teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Hem kendisi hem de çalışma arkadaşları çok güzel bir birlikteliği, çok güzel sevgi ve kardeşlik iklimini gerçekleştiriyorlar ve bu güzellikler içerisinde kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi gerçekleştirmek üzere faaliyette bulunuyorlar. Önemli bir aydayız. Ramazan ayındayız, sevginin, hoşgörünün, kardeşliğin, karşılıklı dayanışmanın, paylaşmanın ana ilkelerinin daha fazla tezahür ettiği bir aydayız, bu güzel pınardan herkese, her kesime güzellikler katmasını da diliyoruz.
Konu iyilik meselesi, konu sevgi meselesi, konu insanlık meselesi bizim insanlık meselemiz ile birlikte, kardeşliğimizle birlikte, sevgimizle birlikte, birbirimize olan yaklaşımlarımız la birlikte bu güzellikler daha da var oluyor çoğalıyor ve birbirimize olan yaklaşımımız, davranışımız hissiyatımızda daha iyi bir noktaya geliyor.
Şüphesiz ki geçmişte çok sıkıntılar yaşadık. Hazreti Ali efendimizin şahadete erişi de dâhil olmak üzere Kerbela’da ki, maalesef hepimizin yüreğini dağlayan hadise de olmak üzere acılar çektik ama, biz tüm bu acılarımızı kendi içimize atarak o acıların içerisinden içimizdeki, gönlümüzdeki sevgiyi yeşertecek iklimi ortaya atıyoruz.
Bu çok önemli, bu güzel yerler o tüm acılara rağmen, o tüm sıkıntılara rağmen bizim gönlümüzün içerisindeki pınarları güzellikleri yaşatma meselesi, insanlık meselesi, sevgi meselesi, kardeşlik meselesi bu anlamda geçmişten bugünümüze kadar bu necip milleti birbirine düşürmek, çeşitli alanları kullanmak suretiyle birbirimizi uzaklaştırmak, düşman etmek adına maalesef bu olumsuzlukları bizlere yaşattılar, ülkemize yaşattılar ama biz diyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve üzerindeki 79 milyon ile birlikte biz biriz, kardeşiz bir ve beraberiz, iriyiz, diriyiz ve bu güzellikleri içimizde yaşıyoruz.
İncinsek de incitmiyoruz, sevgi pınarımızdan bu güzellikleri yeşertiyoruz bunların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu gibi günlerde bunların daha da yoğun olarak tezahür etmesi, hissiyatımızın artması, dalga dalga yayılması ve kardeşliğimizin, sevgimizin her bir insanımıza ulaşması, kılcal damarlarımıza kadar gitmesi de önemlidir.
Ülkemiz bu noktaya kolay gelmedi. Şüphesiz ki geçmişte biraz önce ifade ettiğim Hazreti Ali efendimizin şahadete ermesi olmak üzere acılar çektik, onunla birlikte Cumhuriyetimizin hemen öncesinde Kurtuluş Savaşı’nda, İstiklal Savaşında, Balkan Savaşlarında yedi düvel üzerimize geldi, bizi parçalamak istedi. Ama biz Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tüm o anki milletimizin bir araya gelerek bir ve bütün olarak yedi düvele ortak bir sesle hayır diyerek milli birliğimizi ve bağımsızlığımızı sağlayan yola gittik.
Şüphesiz ki bu alanda çok şehitler verdik gaziler verdik ülkemizin her bir noktasında şehitlerimizin kanını döktük dolayısıyla tüm bu emaneti geleceğe aslına uygun olarak içimizde, gönlümüzde, ruhumuzda sindirerek emin adımlarla taşımamız gerekiyor. Onun için Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi, gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.
Son zamanlarda vatanımızın birliğine ve beraberliğine yönelen, bekasına yönelen önemli tehditler var. Bu anlamda şehitler veriyoruz, gaziler veriyoruz ve tüm şehitlerimizi de bir kez daha rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz, gazilerimize acil şifalar diliyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz var oldukça, bizler, birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ve sevgimizi bir arada tuttuğumuz sürece vatanımız ileriye güzel bir şekilde, İstiklali ile İstikbali ile geleceğe daha iyi bir şekilde emin adımlarla yürüyecektir. Yeter ki biz bu güzel bakışlarımızı, gönlümüzün yüreğimizin esenliğini tüm insanlara dar bir pencereden değil geniş bir pencereden açalım ve bakışımızı tüm insanlığa sevgiyle hoşgörüyle yayalım, bunun önemli olduğuna inanıyorum.
Ayrıca burada önemli bir projede uygulandı, Malatya Valiliği Sosyal Destek Programı projeleri çerçevesinde Kalkınma Bakanlığı aracılığıyla 25 tane projeyi gerçekleştiriyoruz. Bu projelerden biri ve en önemlisi de burada Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezinde uygulanan ve biraz öncede ifade ettiğim acıların yaşandığı ama memleketimizin bağımsızlığına kavuştuğu kutlu yolun görülmesi için buradan gençlerimiz, ailelerimiz Çanakkale’ye gittiler. Proje çerçevesinde bizi biz yapan değerleri, o acıları ama o acılardan çıkan Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl bir devlet olduğunu, nasıl insanlarıyla bir ve beraber olduğunu orada kardeşlerimiz hissettiler.
Burada yine Sosyal Destek Programı projeleri çerçevesinde kurslar açıldı, gençlerimiz çocuklarımız, yarınlarımız, geleceğimiz olan evlatlarımız bu kurslardan istifade ettiler. Dolayısıyla Sosyal Destek Programı projelerinin de hayırlı olmasını diliyorum. Evlatlarımız, ailelerimiz ve tüm katkı sağlayan hocalarımız dahil olmak üzere, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi yetkilileri olmak üzere katkı sunan herkese, Valiliğimizdeki çalışma arkadaşlarımızda dahil olmak üzere hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Bizi bugün burada, bu mukaddes yapı içerisinde misafir ettiği için Genel Başkan Meşeli’ye, tüm çalışma arkadaşlarına ve siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum.“ dedi.
Konuşmaların ardından Vali Toprak, Kalkınma Bakanlığı finansmanında ve Malatya Valiliği koordinasyonunda tamamlanan Sosyal Destek Programı (SODES) projeleri kapsamında yürütülen çalışmaların tamamlanması münasebeti ile Türk Halkoyunları ekibi kursiyerlerine belgelerini verdi. Resim ve El Sanatları kursiyerlerinin sergisini de gezen Vali Toprak, kursiyerleri tebrik ederek birlikte fotoğraf çektirdi. Vatandaşlarla da sohbet eden Vali Toprak emeği geçen herkese teşekkür ederek merkezden ayrıldı.”

Kaynak:http://malatyahaber.com/haber/birlikte-biz-biriz-kardesiz-ve-beraberiz/HACI BEKTAŞ-I VELİ KÜLTÜR MERKEZİ VAKFI’NDA AŞURE ETKİNLİĞİHacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Vakfı tarafından Muharrem ayı dolayısıyla aşure etkinliği düzenlendi.
Vakfın Genel Merkezi’nde düzenlenen Aşure günü etkinliğine Malatya Valisi Süleyman Kamçı,Ak Parti Malatya Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Öznur Çalık, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı HASANHüseyin Erkoç, ESKKK Başkanı Ali Evren, İl Müftüsü Ümit Çimen, Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Esenlik Genel Müdürü Hulusi Poyraz, Baro Başkanı Enver Han, CHP Milletvekili adayı Erdem Aslanoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.
Programının açılış konuşmasını yapan Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Genel Başkanı Hasan Meşeli, bu yılda Malatya’da milli birlik ve beraberliği sağlamak, Alevi-Sunni ve Türk-Kürt kardeşliğine katkı sağlamak amacıyla aşure gününü düzenlediklerini kaydetti. Meşeli,“Toprak nasıl suya muhtaç ise, aşuk maşuka, gül bülbüle, bizlerde yaratıcı ilahi kudretin affı kudretine ve Peygamberler sultanını Hz. Muhammed(A.S.) ve onun ehli beytinin şefaatine muhtacız. Şuan da karmakarışık olan ve terör nedeniyle gözyaşlarının döküldüğü bu günlerde, milli birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır” dedi. İl Müftüsü Ümit Çimen ise hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının ibret ve hikmet yüklü bir ay olduğunu vurguladı. Muharrem ayının kutlu bir ay olduğunu ifade eden Çimen, “Muharrem ayı aynı zamanda hüzün ve ibret ayıdır. Bizlere ciğerlerimizi dağlayan Kerbela’yı hatırlatır. Asırlardır yüreklerimizi sızlatan bu elim olay, Peygamberimiz ve onun ehli beytini seven tüm Müslümanları derinden etkilemiştir” şeklinde konuştu.
Aşure günün de son olarak söz alan Vali Süleyman Kamçı’da Kerbela’nın, Alevi Sunni ayırt etmeden herkesin yüreğini derinden dağladığını söyledi. Peygamber nesline görülen deva ve zulmün asırlar sonra bile kendilerini mateme soktuğunu belirten Kamçı, “Fakat inanıyorum ki bu menfur olayın müsebbipleri yüreklerimizdeki sevgi ve kardeşlik deryasında boğulacak. Ehli Beyt sevdalıları zalimin zulmüne karşı Şehid-i Kerbela İmam Hüseyin gibi ilelebet vakarla kıyam duracaktır” diye konuştu. Bugünlerde birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Vali Kamçı, “Aziz vatanımız ve necip milletimiz üzerinde hesapları olanlara fırsatvermesin. Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli buyruğunca ‘Bir, diri ve iri’ olduğumuz sürece zalimlerin bu fırsatı asla bulamayacağından asla şüphem yoktur. Yeter ki Hz. Peygamber(S.A.V.)’in, Hz. Aliyye-İ Murtaza’nın ömürlerini vakfettiği Vahdet yolundan ayrılmayalım” dedi.
Konuşmaların ardından konuklara aşure ikramı yapıldı. Bu arada Ankara’daki terör saldırısı ve terörle mücadelede verilen şehitler nedeniyle bu yılki deyiş ve semah gösterilerinin iptal edildiği belirtildi.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/haci-bektas-i-veli-kultur-merkezi-vakfi-malatya-yerelhaber-1041198/


KARDEŞ KARDEŞE DÜŞMAN OLMAZ..   Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Genel Başkanı Hasan MEŞELİ Malatya Sonsöz Gazetesine yaptığı açıklama da Hakkari-Dağlıca, Iğdır-Tunceli ve Mardin’de yaşanan terör olaylarıyla ilgili olarak, terörün Türkiye’yi yaşanmaz hale getirerek kardeşi kardeşe düşman etme çabası içerisinde olduğunu belirtti.

HERKES AKLINI BAŞINA ALSIN..

   Artan terör olaylarına yönelik yazılı açıklamada bulunan Meşeli, şunları belirtti: “Cennet vatanı Türkiye’mizi bölmek ve kardeşi kardeşe düşman etmek için 1984 yılından beri terör örgütü PKK, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri öncesi zor kullanmaya hızla devam etmektedir. Türkiye’miz maalesef bir savaş ortamına dehşetle sürüklenmektedir. İki gün önce Hakkâri Dağlıca’da askeri bir konvoyun geçtiği yerlere daha önceden kalleşçe mayın döşeyerek 16 Mehmetçiğimizin şehit edilmesi ve birçok askerimizin de yaralanmasından b.r gün sonra Iğdır’da polis minibüsünün geçtiği yerlere aynı yöntemle mayın döşeyerek 13 polisimiz şehit edilmiş yine aynı günde Tunceli ve Mardin’de iki polisimiz PKK terör örgütü tarafından şehit edilmiştir. Zira iki günde 32 asker ve polisimiz şehit edilmiştir. Anadolu’muzun bin yıllık tarihinde ise Türkü-Kürdü, Alevisi-Sünnisi, Lazı-Çerkezi, etnik kökeni ne olursa olsun bu topraklarda kardeşçe yaşamışlar ve yaşamaya da devam edeceklerdir. İslam’ın düşmanlarına ve emperyalist güçlere karşı yine bu topraklar için kan dökmüşlerdir. Terörizm Türkiye’mizi yaşanmaz hale getirip kardeşi kardeşe düşman ettirmek çabasının içerisindeler. Bu vatan topraklarında yaşayan herkesin aklını başına alarak asla provokasyonlara asla gelmemeleri ve uyanık olmaları gerekmektedir.

TERÖRE TESLİM OLMAMIZ MÜMKÜN DEGİLDİR..

   10 bin yıllık şerefli bir maziye sahip olan Necip Türk milleti tarih boyunca mazlum ve masumun yanında yer alıp Dünya uluslarına örnek teşkil etmişlerdir. Daha dün 1’inci Dünya Savaşında Çanakkale de yedi düvele karşı savaşarak harikalar yaratan, Anafartalar kahramanı ve Kurtuluş Savaşımızın Muzaffer Başkomutanı Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu, eşsiz kahraman, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüz bu milletin bağrından doğmuştur ve doğmaya da devam edecektir. Laik, sosyal, hukuk devleti kavramları ile yönetilen Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin asla teröre teslim olması mümkün değildir. Buna hiçbir örgüt ve zümrenin gücü yetmeyecektir. Bu itibarla, Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı olarak terör örgütü PKK’yı şiddetle telin ederek kınıyoruz. Hakkâri-Dağlıca, Iğdır, Mardin ve Tunceli de şehit olan 32 asker ve polisimize Cenabı Allah’tan rahmet şehit ailelerine sabrı cemil diliyoruz. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Polis Teşkilatımıza taziyelerimizi iletir, buradan bir kere daha bütün vatandaşlarımıza oyunlara gelmemelerini temenni ediyoruz, diyerek sözlerini tamamladı.
 
KAYNAK: SON SÖZ GAZETESİ MALATYA 14 EYLÜL2015


HACI BEKTAŞ VELİ VAKFINDAN BİRLİK AŞURESİ

Hacı Bektaş Veli Kültür merkezi Vakfı Genel merkezi tarafından aşure etkinliği düzenlendi.

   Vakıf binasında düzenlenen etkinliğe Ak parti Malatya Millet vekili Öznur Çalık, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Ak parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Battalgazi belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İnönü Üniversitesi Rektörü Cemil Çelik’in yanı sıra bir çok siyasi parti, sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisinin yanı sıra kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.
   Aşure etkinliğinde konuşan Hacı Bektaş Veli Kültür merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, “insanlık tarihinde eşi emsali ender görülmüş, yüce insanlar, büyük kahramanlar, vefakarlar Hz. Peygamberin onurlu yolu için kendi canını feda etmekten asla çekinmeyen kahramanlar, büyük vefakar, cefakar insanlar vardır. idraki içerisinde bulunduğumuz muazzez ve mukaddes Muharrem ayı nedeni ile insanlık tarihinin yüz akı Peygamberler sultanı Yüce peygamberimiz Muhammed Aleyselamın sevgili torunu, Allah’ın garip aslanı Hz ali gibi bir kahramanın, kahraman oğlu Celali Muhammed’in biricik sevgili kızı Fatma ananın ciğerparesi, imam Hüseyin ile 72 şühedasını ve Sevgili Peygamberimizin Ehli beytini burada anmak için, rahmet dilemek için burada toplanmış bulunmaktayız.”

   Sözlerini Cem evlerine getiren Hasan Meşeli; “Cem evleri de bizim Camiler de bizim, biz Camilere karşı değiliz, camilerde ibadet edilir ibadetin sonunda Amin denir, Aleviler Amin demez Aleviler, Allah’ın ismi kemali Allah, Allah deriz. Türk askeri üç kıtada düşmana karşı savaşırken Allah aşkına Allah, Allah Demediler mi dostlarım. Bu birilerinin zoruna neden geliyor Türkiye’de dini birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. ben bunu 3 Cumhurbaşkanı, 4 Başbakanımıza anlattım.” dedi.

Kaynak:http://www.gunestv.com/?islem=hbd&ID=22940&isim=haci-bektas-veli-vakfindan-birlik-asuresi.html

Muharrem Ayı Başlıyor (yayın tarihi:25.10.2014)

Muharrem Ayı Başlıyor

Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, Muharrem ayının iyi değerlendirilmesini tavsiye etti. 

25 Ekim Cumartesi günü başlayacak olan Muharrem ayı nedeniyle yaptığı açıklamada, bu ayın önemine temas eden Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, “İslam aleminin önemli aylarından birisini oluşturan ve içerisinde birçok olayların olduğu rivayet edilen, yalnız İslam alemini değil bütün insanlık alemini derin, çok acı bir üzüntüye, mateme gark eden, Yüce Peygamberimiz Hz.Muhammed (S.A.V) Efendimizin sevgili torunu, Hz.Ali ile Hz.Fatıma’nın şerefli oğlu, ciğerparesi, cennet gençlerinin Seyyidi ve Efendisi Hz.İmam Hüseyin ile 72 şühedasının 10 Muharrem 680 tarihinde Kerbela’da, Muaviye’nin oğlu Emevi Halifesi zalim Yezid ’in 40 bin kişilik ordusu tarafından, Yezid’e biat etmediği gerekçesiyle Fırat suyu tutulmak sureti ile kundakta ki bir bebeğe bile bir yudum su verilmeden, Peygamber Efendimizin bu mübarek ve mukaddes torunları, en yakın akrabalarını insanlık dışı katledilmelerinin 1334'ncü acı ve hüzünlü yıl dönümü olarak Muharrem Yas-ı Matem ayı, 25 Ekim 2014 Cumartesi gününden itibaren başlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Muharrem ayının iyi değerlendirilmesini tavsiye eden Meşeli, “Yüce Peygamber Efendimiz ‘’Ey benim sevgili oğlum Hüseyin’im, seni ve zürriyetini sevene ne büyük bir saadet ve şereftir. Seni katledene kıyamet gününde ne azim bir şekavettir, zalimliktir’’ ilahi sözleri, yaratıcı ilahi kudretin kudret kaleminden aldığı ilahi vahyin kendi ümmetine hüzünlü bir tebliğidir. Yüce Allah Kuran-ı Kerim’inde Ahzab suresi 33, Şura suresi 23. Ayeti Celilelerinde ve daha birçok ayetlerde Allah tarafından Peygamberimizin bu mübarek temiz soyu olan Ehli Beyt’ini Methu-Sena etmektedir. Yüce Peygamberimiz diğer bir hadisinde ‘’Allah’ım, ben Hasan ile Hüseyin’i çok seviyorum sende onları sev, onları seveni de sev’’ buyurmaktadır” şeklinde konuştu.

“İşte Hz.Peygamberimizin Ehli Beyti’ini candan sevenler bu ayda 12 gün yas-ı matem orucu tutmaktadır. Bu oruç tek kelime ile Allah rızası içindir, Hz.Muhammed ile onun Ehli Beyt’ine ezeli ve ebedi bir hürmetin ifadesidir” diyen Meşeli, açıklamasını şöyle tamamladı: 

“Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezimiz olarak her sene olduğu gibi bu sene de Hz.İmam Hüseyin ile Kerbela şehitlerinin aziz hatıralarına binaen vakıf binamızda 16 Kasım 2014 Pazar günü saat 12.30’da aşure günü tertip edilerek en az 5 bin kişiden fazla vatandaşımıza aşure çorbası ikram edilecektir. .

Bu itibarla, 16 Kasım 2014 Pazar günü saat 12.30’da Şeyh Bayram mahallesindeki 4 katlı vakıf binamızda vakfımız tarafından tertip edilecek olan Aşure Günümüze bütün vatandaşlarımız davetlidir.”

kaynak:http://www.malatyahaber.com/haber/muharrem-ayi-basliyor-4


Alevi dernekleri sağduyu çağrısı yaptı (yayın tarihi 13.03.2014)

 

 

Malatya’daki 49 sivil toplum kuruluşunun yer aldığı Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu tarafından ülkenin son günlerde gerilimli günlerden geçtiği belirtilerek sağduyu çağrısı yapıldı.

Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu, ülkenin son günlerde gergin ve gerilimli günlerden geçtiği belirtilerek, sağduyusu çağrısı yaptı. Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi’nde bir araya gelen Malatya’da bulunan 49 vakıf ve dernek adına Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu üyeleri adına basın açıklamasını Hasan Meşeli yaptı. Meşeli, Gezi olayları esnasında ekmek almaya giderken, polis biber gazı fişeği ile başında vurulan Berkin Elvan, 269 gün ölüme direndikten sonra, önceki gün sabah saat 07.00’de hakka yürüdüğünü anımsatarak, “Başta kederli ailesi olmak üzere, bütün halkımızın başı sağ olsun. Berkin Elvan yavrumuzun, bir daha gelmeyeceğini biliyoruz. Berkin’in ölümü herkes gibi bizi de derinden üzmüştür. Yalnız biz diyoruz ki, bir daha Berkin’ler ölmesin. Toplumlar, bu tür acıları yaşamasın. Berkin, son demokrasi şehidimiz olsun." dedi.

"HALKIMIZA REVA GÖRÜLEN ŞİDDETİN SEBEBİ NEDİR?"

"Ülkemiz son derece gergin ve gerilimli bir süreçten geçiyor" diyen Meşeli, toplumun ortadan ikiye bölündüğünü kaydetti. Meşeli, şunları kaydetti: “Bu bölünme sonucu Gezi olayları patlak verdi. Gezi olaylarında bu yana, Berkin ile beraber demokrasi şehidimizin sayısı 8’e yükseldi. Halkımıza acımasıza reva görülen bu şiddetin sebebi nedir? Bilmiyoruz. Bilen varsa çıksın bize açıklasın. Bu halk bu kadar aşağılanmayı, horlanmayı ve şiddeti hak etti mi? Bilmiyoruz. İşin kötü tarafı her alanda ayrımcılığın yapılmasıdır. Tuhaf olan, toplumun bütün katmanlarının bundan rahatsız olmamasıdır. Halklarımıza karşı yapılan bu ayrımcılığı hafife alınmasıdır. İşte bu vurdumduymazlık bizi üzüyor."

"ÜLKENİN YUMUŞAK KARNI OLMAK İSTEMİYORUZ"

Ülkenin hızlı bir şekilde Ortadoğululaştığını ifade eden Meşeli, ülkemiz hızla Lübnanlaştığını söyledi. Bir ülkede siyasetin yerini din, ırk ve mezhepler almışsa söylenecek fazla bir şey kalmadığını belirten Meşeli, sözlerini şöyle tamamladı: "Eğer bu ayrımcılığın önü alınmazsa, bu ülke hızla bölünür. Karanlığa sürüklenir. Karanlığa sürüklenen ülkelerin kazananı olmamıştır. Lübnan’da, Yugoslavya’da, Irak’ta, Suriye’de yapılanların kazananı yoktur. Kaybedeni ise herkestir. Bunun için, herkes, ama herkes elini taşın altına koymalıdır. Biz Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu olarak diyoruz ki biz bu ülkenin yumuşak karnı olmak istemiyoruz. Katliamlara uğramak istemiyoruz. Bütün ülkeyi sağduyuya çağırıyoruz. Kendine insanım diyen herkesi Berkin için duyarlı olmayı çağırıyoruz."

 

Kaynak: http://gundem.bugun.com.tr/sagduyu-cagrisi-haberi/1013893

ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret725825
ETKİNLİKLERİMİZ
HAVA DURUMU
SAAT
SİTE WEB MAİL

IP ADRESİM

ip adresim