• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
MUHARREM AYI BARIŞ VE HUZUR GETİRSİN...(14 EKİM 2015 ÇARŞAMBA)

Hicri takvime göre Muharrem Ayı, miladi 14 Ekim günü başlıyor başlıyor. 1 Muharrem dolayısıyla bir açıklama yapan Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanımız Hasan Meşeli, “ Ne hazin ve ne garip bir tecellidir ki bu sene 14 Ekim 2015 tarihinde başlayacak olan ‘ Muharrem Yas-ı Matem Ayı’ iki derin  acı ve üzüntüyü beraberinde getirmektedir” dedi.

Meşeli, yaptığı açıklamada, “ Yüce Peygamberimiz Hz.Muhammed (SAV) efendimizin sevgili torunu, Hz.Ali ve Hz.Fatıma’nın şerefli oğlu, cennet gençlerinin seyidi ve efendisi Hz.İmam Hüseyin ile 72 şühedasının 10 Muharrem 680 tarihinde Kerbela’da Emevi halifesi zalim Yezid’in emri ile ordusu tarafından kendisine biat etmediği gerekçesiyle insanlık dışı katledilişlerinin 1335.hüzünlü yıldönümüdür” diyerek şunları belirtti:

Yüce Peygamberimizin Ehli Beyti’nin candan seven dostları tarafından bu ayda 12 gün Yas-ı Matem orucu tutulmaktadır. Bu oruç tek kelime ile Cenab-ı Allah’a bir tazarru, tehlil ve tesbihin ifadesi ve bir ibadetin yapılmasıdır. Zira bu yas-ı matem orucu Peygamberi Efendimizin zatına ve şanına ezeli ve ebedi hürmetin ifadesidir.

Bu itibarla, Ankara’da sivil toplum örgütleri tarafından yapılan ‘ Savaşa Hayır-Demokrasi ve Barış’ mitinginde Türkiyemizi bölüp, parçalamak ve kardeşi kardeşe düşman etmek isteyen terör örgütleri, 2 canlı bombanın patlatılması sonucu 97 masum vatandaşımızın şehit edilmesi, 250’den fazla vatandaşımızın yaralanmasına sebep olmuştur. Bu nedenle şehit kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz, Türkiye’mizin başı sağ olsun temennilerimizi sunarken, Muharrem Yas-ı Matem ayının da başlaması nedeniyle de bu ayda tutulan oruçların, hayır ve hasenetlerin yüce Mevla’nın dergahında boşa gitmeyerek kabul edilmesini ve bu ayın hürmetine cennet vatanı Türkiyemize barış ve huzur getirmesini candan diliyoruz.

  
1495 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret732931
ETKİNLİKLERİMİZ
HAVA DURUMU
SAAT
SİTE WEB MAİL

IP ADRESİM

ip adresim