• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
MUHARREM YAS-I MATEM ORUCUNA KARŞI ÇIKILMAKTADIR

          Malatya İl Müftü yardımcısı Abdullah Bekiroğlu 12 Ağustos 2021 tarihli yerel ‘’BU SABAH’’ gazetesine Muharrem ayı ile ilgili vermiş olduğu talihsiz ve yersiz demecinde ‘’Malatyamızde birileri (yani Alevilerin) İslam dininde yas orucu yoktur, eğer öyle bir şey olsaydı Peygamber Efendimiz öldüğünde yas orucu tutardık ki en büyüğümüz dolayısıyla bütün ümmetin peygamberi öldüğünde yas orucu yoksa ümmetin üstün fertlerinin birisi de öldüğünde matem olmaz ‘’ diyor ve devam ediyor. Toplumumuzun bazı kesimlerinin (Alevilerin) böyle bir oruç tutması kendi iştahatlarıdır. Buna dini bir gerekçelik olarak sunmak serbestlik bile olsa dini bir sünnetmiş gibi dinimize uygun bir şey değildir diyor. Diyanet İşleri Başkanlığı  ve ona bağlı ‘’Din İşleri Yüksek Kurulunun’’ uygun görmeyeceği bir şey diye fetva vermektedir diyor ve olay ‘’ Irk, dil, mezhep ve meşrep’’ farklılıklarının arkasına sığınarak kardeşliğimizi hedef alanlara coğrafyamızda yeni Kerbelalar yaşanmasını arzulayanlara karşı uyanık olalım diye konuyu mecrasından saptırmaktadır.

          Yüce Peygamberimizin sevgili torunu Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın şerefli oğlu cennet gençlerinin seyidi ve efendisi Hz. İmam Hüseyin ile 72 şühedasının 10 Muharrem 680 tarihinde Kerbelada Emevi halifesi zalim Yezidin emri ile kendisine biat etmediği gerekçesiyle Fırat suyunu tutarak kundaktaki bir bebeğe bile bir yudum su verilmeden peygamber efendimizin ehlibeytinden olan torunlarını, en yakın akrabalarını hunharca katledilişlerinin 1341. Hüzünlü yıl dönümüdür.

          Yüce Peygamberimizin bir hadisi şerifinde ‘’Ey benim sevgili oğlum, Hüseyin’im, seni ve zürriyetini sevene ne büyük bir saadet ve şereftir. Seni katledene kıyamet gününde ne azim bir vahşettir.İlahi sözleri, yaratıcı ilahi kudretin, kudret kaleminden aldığı ilahi vahyin, kendi ümmetine hüzünlü bir tebliğidir’’. Diğer bir Hadis-i Şerifinde; Allah’ım, ben Hasan ve Hüseyin’, çok seviyorum, Ya Rabbi, sen de onları sev, onları seveni de sev buyurmaktadır.

          Emevi halifesi zalim Yezid, binlerce ordusu tarafından Kerbela çölünde peygamber efendimizin Ehlibeytinden olan torunlarını, yakın akrabalarını insanlık dışı katledildikten sonra üç yıllık halifeliği döneminde binlerce Müslümanları katlettirmiş, askerleri tarafından 1000’den fazla Müslüman kadın’ın namusuna saldırtmıştır (Hirre Olayı). Emeviler, Bedir, Uhud, Hendek ve birçok savaşta özellikle Hz. Ali tarafından kâfir oldukları için katledilerek cehenneme gönderilmiştir. İşte zalim Yezid ve soyu İslamiyet’e en büyük darbe ve kötülüğü yaparak Hz. Ali’den intikamını Kerbela’da almıştır.Kerbela olayından sonra zalim Yezid ve soyunun insanlık dışı yürekleri sızlatan bu katliamından dolayı Hz. Muhammed’in ehlibeytini candan sevenler Alevisi ile Sünnisi ile 12 gün boyunca yas-ı matem orucu tutmuşlardır. Meselenin özü budur. Bu oruç tek kelime ile Allah rızası içindir. Yüce Peygamberimizin tertemiz soyuna yapılan bu katliam nedeni ile 12 gün boyunca tutulan Muharrem orucuna yas-ı matem orucu denilmez de ne denir?

          Malatya il Müftü yardımcısının bu talihsiz demeci Malatya’mızda yaşayan binlerce, Türkiye’mizde yaşayan milyonlarca Alevi Müslüman kardeşimizi derinden üzmüştür. Hz. Ali efendimiz ‘’Kişi bilmediği şeye düşmandır’’ buyurmaktadır. Tarihler boyunca zalim yezidin ve soyunun yüce İslam dinimize yapılan kötülükleri hala bilemiyor veya ayırt edilemiyorsa söyleyecek sözümüz yoktur. Konuyu kamuoyunun vicdanına ve ehli irfanın insafına havale  ediyoruz.

 

                                                                                                 Hasan Himmet MEŞELİ

                                                                                                      GENEL BAŞKAN

  
201 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret711222
ETKİNLİKLERİMİZ
HAVA DURUMU
SAAT
SİTE WEB MAİL

IP ADRESİM

ip adresim