• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN 21 EYLÜL 2018 TARİHİNDE DÜZENLEMİŞ OLDUĞU “EHL-İ BEYT SEVGİSİ VE KERBELA” ANMA PROGRAMINA KATILDIK. (YAYIN TARİHİ:21 EYLÜL 2018)

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından Muharrem ayı dolayısıyla 'Ehlibeyt Sevgisi ve Kerbela' adlı anma programı düzenlendi. 16 yıldır geleneksel olarak yapılan “Ehlibeyt Sevgisi ve Kerbela” programının bu yılki konukları şair-yazar Serdar Tuncer, Irak’tan Seyyid Hayder El Musavi ve Sanatçı Ender Balkır oldu. Girişte aşure ikramının yapıldığı program, Kuran’ı Kerim tilaveti ile başladı.

Alevi dedeleri, birçok kamu kuruluşu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılım sağladığı programda Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanımız Hasan Meşeli, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hacı Uğur Polat birer selamlama konuşması gerçekleştirdiler. Vakıf Başkanımız Hasan Meşeli ve Cem Vakfı Başkanı Eşref Doğan Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hacı Uğur Polat’a böyle bir organizasyonu tertiplediği için teşekkür ettiler. Kerbela’ya giden sürecin tarihi arka planına değinerek Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşının şehadetlerinin netice olduğunu, asıl olanın neticeye götüren sürecin ve süreci hazırlayan zihniyetin deşifre edilmesi olduğunun altını çizdiler. Her iki konuşmacı da Cem olmanın, birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin Kerbela’nın ruhunu anlamakla mümkün olacağını dile getirdiler. Yeşilyurt Belediyesi Başkanı Mehmet Çınar da “Ortak sevinçlerimiz olduğu gibi ortak acılarımızda var. Kerbela’yı iyi idrak etmemiz lazım. Birlik ve beraberlik içinde olabilmemiz son nebi Hz. Muhammed’i ve ehlibeytini anlamaya bağlıdır.” ifadelerine yer verdi.

Selamlama konuşması için sahneye çıkan Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hacı Uğur Polat, günün anlam ve önemine değinerek, hayatın rölantiye alındığında monotonlaştığını, canlı, dinamik, aktif bir yaşam için ısrarcı olunması gerektiğinin altını çizdi. Polat, “Bugün burada Seyid-i Kerbela’yı, Hz. Hasanı, Hz Hüseyin’i anmak için buradayız. O niyetle bu programı yaptı. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. İşte Malatya bu. Malatya dört dörtlük bir memleket. Başka bir 44 memleket yok. Bu memleketin kıymetini bilin. Hepiniz hoş geldiniz Allah yar ve yardımcımız olsun. Muharrem ayında idrak ettiğimiz Aşure günlerinin kardeşliğimize, birliğimize ve dirliğimize katkı sunmasını yüce Allah’tan temenni ediyoruz. Bu vesileyle Kerbela şehitlerini ve bütün şehitleri rahmet, minnet, şükran ve duayla yâd ediyoruz. Sevgi ve saygıyla onların aziz hatıralarını anıyoruz. Mekânları cennet olsun” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından sahne alan Ender Balkır, türkü ve deyişleriyle Kerbela atmosferini canlandırdı. Şair-yazar Serdar Tuncer, Muharrem ayında yaşananları ve Ehl-i Beyt sevgisini anlattı. Serdar Tuncer’den sonra Irak’tan teşrif eden Seyyid Hayder El Musavi ise mersiyeleriyle salonda bulunanlara Kerbela’yı ve yaşanan zulmü yeniden yaşattı. İlgiyle izlenen program kayısı takdimi ile son buldu. Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar,  MASKİ Genel Müdürü Ertan Mumcu, Kültür AŞ. Genel Müdürü Sabri Akın, Turgut Özal Ün. Rektör Yardımcısı Bayram Murat Asma, TUMSİAD İl Başkanı Murat Gümüş, MASİAD Başkanı İbrahim Güngör, Alevi dernek ve vakıf başkanlarından Hasan Meşeli, Eşref Doğan, Erdoğan Üver, Doğan Karaduman ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

  
270 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret695971
ETKİNLİKLERİMİZ
HAVA DURUMU
SAAT
SİTE WEB MAİL

IP ADRESİM

ip adresim