• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
BASIN BİLDİRİSİDİR. MUHARREM AYI BAŞLIYOR. (YAYIN TARİHİ:10 EYLÜL2018)

BASIN BİLDİRİSİ

MUHARREM AYI BAŞLIYOR

Arabî ayların ilki olan Muharrem ayı 11 Eylül 2018 Salı gününden itibaren başlamaktadır. Muharrem ayında birçok olayların cereyan ettiği rivayet edilmekte ancak yalnız İslam âlemini değil bütün insanlık âlemini dehşet verici derin bir üzüntüye gark eden özellikle günümüz insanlığına, İslam âlemine ve Türkiye’mize çok önemli mesajlar veren son derecede acı dolu bir aydır.

Tarihler boyunca mazlum ile zalimin hak ile batılın kavgasını insanlığın mutluluk ve idamesi için yapmışlardır. Zira zalimine karşı durup mazlum ve masumların yanında yer alan eşsiz kahramanlar çok azdır.

Önceden İslamiyetin baş düşmanı olan Ebu Süfyan ve onun nesli emevilerin kılıç korkusuyla İslamiyeti kerhen kabul ederek düşmanlıklarını gizlice devam ettirmişler, yüce İslam dinine çok büyük darbeler vurarak “Hile, Kan ve gözyaşlarıyla” İslam dinini tanınmaz bir hale getirmişler idi. Muaviye ve yezidin zulmüne boyun eğilmiş iken buna direnen kahraman ve vefakar büyük insan Hz.Ali ve Hz.Fatıma’nın şerefli oğlu Hz.İmam Hüseyin idi. Onun Kerbela’da yere dökülen mübarek kanının bereketi ile mazlumlar ve masumlar, zalimlere kıyamete kadar kafa tutsunlar diye İslam dinini ziynetlendirerek, İslamın en şerefli bir abidesini oluşturup ALLAH ve RESUL’Ü yolunda kendi canını İslama kurban eden şehitler şahı Hz.İmam Hüseyin efendimizin elem ve acı dolu hayat manzumesidir.

Yüce peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) efendimizin sevgili torunu Hz Ali ile Hz. Fatıma’nın şerefli oğlu cennet gençlerinin seyyidi ve efendisi Hz.İmam Hüseyin ile 72 şühedasının 10 Muharrem 680 tarihinde Kerbela da emevi halifesi zalim yezidin emri ile ordusu tarafından kendisine biad etmediği gerekçesiyle Kerbela çölünde peygamberimizin bu mübarek torunlarını, yakın akrabalarını, kundaktaki bir bebeğe bile bir yudum su verilmeden insanlık dışı katledilişlerinin, şahadetlerinin 1338. Hüzünlü yıl dönümüdür.

Oysaki, yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in Ahzab suresi 33 ve Şura suresinin 23.ayeti celillerinde zikredilen Ehli Beyt’ten olan bu mübarek insanların hunharca insanlık dışı katledilmelerinin, şahadetlerinin aziz hatırasına binaen Hz.Muhammed’in Ehli Beyt’ini candan sevenler bu ayda 12 gün yas-ı matem orucu tutmaktadırlar. Zira yapılan bu taat ve ibadet tek kelimeyle Yüce Allah’a tazarru, tehlil ve niyazdır.

Malatya Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezimiz olarak bu ayda yapılan taat ve ibadetlerin, hayır ve hasenatların yüce mevlanın katında kabul edilmesini niyaz ederken her sene olduğu gibi bu senede vakıf binamızda 23 Eylül 2018 Pazar günü saat 13:00’de en az 5000'den fazla vatandaşlarımıza aşure çorbası ikram edilecektir. Peygamberler Sultanı Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) efendimize ve onun sevgili Ehli Beyt’ine Selatû selamlarımızı yollarken bütün vatandaşlarımızı hemşehrilerimizi vakıf binamızdaki yapacağımız aşure günümüze davet ediyoruz.
                                                                        
                                                                                               Hasan MEŞELİ
                                                                                               Genel Başkan
  
457 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret702271
ETKİNLİKLERİMİZ
HAVA DURUMU
SAAT
SİTE WEB MAİL

IP ADRESİM

ip adresim