• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
YASTAYIZ...MALATYA ALEVİLERİ EŞİT YURTTAŞLIK PLATFORMU SOMA MADEN FACİASI BASIN BİLDİRİSİDİR. (15 MAYIS 2014 PERŞEMBE)

YASTAYIZ

Soma’da Türkiye tarihinin en büyük maden faciası yaşanıyor. Türkiye kara bir gün yaşıyor ve her geçen saniye yeni bir madenci ölümüne tanıklık ediyor. Ölü sayısı hızla artıyor. Yüzlerce ailenin ocağına ateş düşüyor. Bir o kadar çocuk babasız kalıyor. Resmi açıklamalar madende kaç kişinin olduğunu, faciaya neyin yol açtığını tam anlamıyla açıklayamıyor. Ocakta tam olarak ne yaşandığı bilinmiyor.

 
Özelleştirmenin taşeronlaştırmanın maliyeti düşürme çabasının sonucu Soma’da işçi katliamı yaşanıyor. Olay “işin fıtratı” ifadeleriyle önemsizleştiriliyor. Meseleye madencinin kaderi olarak bakılıyor. Yapılması gerekeni zamanında yapmayanlar, gerekli denetimleri gününde gerçekleştirmeyenler, yüzlerce işçiyi ölüme gönderenler tüm bu olanları “olağan şeyler” olarak görüyorlar.
 
Türkiye’nin iş kazalarında geldiği nokta kabul edilir bir durum değildir. Meseleye parasal boyutta bakarak dünyanın sayılı ekonomisi olmakla övünenler bilmelidir ki; büyük ülke olmak, bol sıfırlı rakamlara sahip olmak değildir. Büyük ülke olma ölçüsü, yurttaşına verdiğin değer ve insan haklarına gösterdiğin saygı ile ölçülür.
 
Bu işçi katliamı madencinin ve ailelerin alın yazısı değildir. Kaderi de olmamalıdır. Sorumlular yargı önünde hesap vermelidir. İş kazalarının bir daha olmaması için gerekli düzenlemeler derhal yapılmalıdır. Bu işçi katliamı da Türkiye’nin unutulanları arasına girmemelidir.
 
Yüreğimiz kan ağlıyor, hepimizi derinden yaralayan bu facia sonucu yaşamını kaybeden madencilerimize Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Patlama sonucu yaralanan ve hastanelerde tedavi gören madencilerimizin de, Hak Muhammet Ali yardımcısı olsun.
 
Türkiye’nin başı sağ olsun.
 
 Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu 
 (Malatya’da Bulunan 49 Vakıf ve Dernek Adına)
  
1852 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret696891
ETKİNLİKLERİMİZ
HAVA DURUMU
SAAT
SİTE WEB MAİL

IP ADRESİM

ip adresim