• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
MALATYA HACI BEKTAŞ VELİ KÜLTÜR MERKEZİ VAKFI

2018 TAKVİM YILI FAALİYET RAPORUDUR

                  

2018 TAKVİM YILI FAALİYET RAPORU

                                        

 

Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı’mızın 2018  takvim yılı faaliyet raporudur.

Vakfımızın kendi malımız olan 3087 metrekarelik arsamız üzerine temelden temele 900 metrekarelik ,4 katlı 3600 metrekareye tekabül eden,çağdaş mimari projesi ile yanlız Malatya’mızda değil Türkiye genelinde bir Kültür ve Sanat abidesi olma niteliğini taşıyan

Altı yıllık çok büyük emek ve gayretlerle yaptırmış olduğumuz Kültür merkezi Vakıf binamız 2018 yılı itibarı ile bugünkü değeri 9 milyon TL kıymetindedir.

4 katlı vakıf binamızda 800 metrekarelik 1000 kişilik konferans (cem salonu) kütüphane,misafirhane,aşevi,kurban kesme mekanları,bayanlarımıza ve gençlerimize yönelik 1.Saz-Bağlama Kursu 2.Semah Kursu 3.Resim Kursu 4.Türk Halk Oyunları Kursu 5.Bayanlarımıza yönelik Makina Nakış Kursu 6. Bayanlarımıza yönelik  Mefruşat -Çeyiz Kursu mekanlarımızda vakfımız olarak bedava olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığının “Yaygın” eğitim amaçlı kurslar meyanında 6 dalda ilimiz il Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün bu konuda uzman, bu işin ehli öğretmenleri tarafından 4 katlı vakıf binamızda bu kurslar halkımıza ücretsiz olarak verilmektedir.

Özellikle Milli Gelenek ve Göreneklerimizi, Milli ve Manevi değerlerimize önem ve özen göstererek gençlerimizi kötü alışkanlıklardan arındırmak ve toplumumuza, ailesine,anne,babasına,vatanımıza ve devletimize hayırlı bir evlat olarak yetiştirmektir.Bayanlarımızı ise çağdaş Türk kadınını ailesine ve bütçesine katkıda bulunmak üzere el emeği alın teri göz nuru ile bu kurslarda öğrendiklerini bu ürünleri çeşitli mağaza ve işyerlerinde satarak aile bütçesine katkıda bulunmaktadırlar.Malatya Valilik Makamı ile  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığının her sene ortaklaşa haziran ayında yapmış oldukları bu ürünler Büyükşehir Belediyesinin 5 bin kişiyi barındıran devasa çadırlarında 3 gün Kültür Sanat dalında sergilenmekte,halkımıza tanıtılmakta,ev hanımı olan bayanlarımızın birer meslek sahibi olmalarını sağlamaktır.

4 katlı vakıf binamızı çok büyük üstün gayret ve emeklerle Malatya’mıza ve Türkiye’mize kazandıran devlet ve hükümet büyüklerimizin kültür bakanlarımızın Malatya valilerimizin,belediye başkanlarımızın,hayırsever vatandaşlarımızın maddi ve manevi desteklerini alarak ve bu zamana kadar vakıftan hiçbir ücret almadan hizmet veren vakfımızın kurucusu ve genel başkanı araştırmacı yazar Hasan MEŞELİ’nin bu hizmetleri bütün kamuoyunun yüksek malumlarıdır.Başkan Hasan MEŞELİ’nin araştırmacı yazar olması nedeni ile özellikle günümüz Türkiye’sinin Milli Birlik ve beraberliğimizde,alevi-sünni,kürt- türk kardeşliği konusunda çeşitli gazette ve dergişlerde yazıları,konferansları ,gerek yerel gerekse ulusal televizyonlardaki yapıcı konuşmaları Türkiye Cumhuriyeti

Devlet’imizin bölünmez bütünlüğü kayıtsız ve şartsız olarak her zaman yanında ve emrinde oluşunu dile getirmesi son derecede önemlidir.Kültür merkezi vakfımızın ve başkanımızın kültürel,sosyal ,iştimai ,milli ,dinsel ve manevi hizmetleri bütün kamuoyu tarafından büyük bir takdir toplamaktadır.Vakfımızın kültürel etkinliklerinde,konferans ve anma günlerinde 3 binden fazla vatandaşlarımızın büyük bir coşkulu katılımı ile gerçekleştirilmektedir.Çeşitli üniversitelerimizden bilim adamları vakfımza davet edilerek,konuşmalar yapılmaktadır.Başta Malatya Valimiz, Millet Vekilleri,İnönü Üniversitesi Rektörü,Baro Başakanı,İl jandarma Komutanı,İlemniyet Müdürü,Vakıflar Bölge Müdürü,İl Müftüsü,siyasi partilerimizin başkan ve yöneticileri daire müdürleri,sivil toplum örgütlerimizin başkan ve yöneticileri,basın ve medyamızın değerli mensupları ile vakfımızın semah ekibinden semah gösterileri yapılmakta,çeşitli sanatçılardan bağlama eşliğinde çeşitli deyişler sunulmaktadır.

 

VAKFIMIZIN 2018 TAKVİM YILI KÜLTÜREL FAALİYETLERİ

1-Türkiye Cumhuriyeti Devlet’imizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzün Malatya’mızı onurlandırarak 13 Şubat 1931 tarihinde 87’ncı yıl dönümü nedeni ile Malatya Valilik Makam’ının tertip ettiği anma törenlerine her zaman olduğu gibi bu senede büyük bir coşku içerisinde bu törenlere vakfımızcada iştirak edilmiş vakıf binamız ATATÜRK resmi ve Türk bayrakları ile donatılmıştır.

2- Vakfımızın konferans salonunda islam aleminde kutsal sayılan yüce kitabımız Kuran-I Kerim’in Kehf suresinin 62-80 ayetlerinde zikredilen Hz.Hızır ile Musa peygamberin buluşmasını hızır gecesi olarak adalandırılan bu kutsal gecede büyük bir huşu içerisinde cenabı Allah’a dualar edilerek ibadet edilmiş gelen konuklara lokma ikram edilmiştir.

3-  23 Şubat  2018 tarihinde saat 19.30 da Altın haber gazetesinin Altın haber ödülünü Malatya’mızda ve Türkiye’mizde ‘Milli birlik ve beraberlik kardeşlik onur ödülünü ‘  Vakfımızın genel başkanı Hasan Meşeli ‘ye ilimiz nikah sarayı konferans salonunda büyük bir kalabalık davetlilerin huzurunda verilmiştir

4-6 Mart 2018 Salı günü saat 12.00 da  Vakfımızın konferans salonunda, Vakfımız ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İşkur İl müdürlüğünün ortaklaşa vakfımızın bayanlarımıza yönelik bayan nakış kursu, mefruşat dekorasyon çeyiz kursları nedeni ile 3 gün 60 bayan kursiyerkerimizin 2006 yılından beri yapılan bu ücretsiz kurslar sonucunda kermes düzenlenerek bayanlarımızın “el emeği, göz nuru, alın teri” ürünleri 3 gün sergilenmiş kalabalık bir katılım ile basın ve medyamızında iştirakleri ile gerçekleştirilmiş konuşmalar yapılarak 100 davetliye kahvaltı ikramında bulunulmuştur.

5-18 Mart 1915 Çanakkale şehitlerinin  103’nci yıldönümü nedeni ile Malatya Valilik Makamı, 2’nci Ordu ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından tertip edilen şehitler günü anma törenlerine vakfımızcada iştirak edilmiştir.

6-21 Mart 2018 tarihinde vakıf binamızın konferans salonunda saat 19:00’da nevruz günü Hz.Ali efendimizin doğum günü nedeni ile anma gecesi yapılmış,anma gecesinde 500 den fazla gelen konuklara lokma ikram edilmiştir. Nevruz gecemiz büyük bir coşku içerisinde geçmiştir.

7-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram’ının 98’nci yıl dönümünün Valilik Makam’ının öncülüğünde yapılan anma törenlerine vakfımızcada iştirak edilmiştir.

8-Vakıflar Haftası  7-14 Mayıs 2018 tarihinde başlanan bu anlamlı haftayı Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz sayın Azra Yavaşoğlu’nun  öncülüğünde vakfımız olarak 1998 tarihinden beri vakıflar haftasını aynı zamanda vakfımız komitede görevli olduğumuz için her sene iştirak etmekteyiz.Bu seneki anma törenlerine de vakfımız olarak iştirak edilmiş,vakıf binamız Türk bayraklarıyla donatılmıştır.

9-19 Mayıs 1919 aziz ATATÜRK’ümüzü anma ve gençlik ve spor bayramının 99’nci yıldönümünü vakfımız olarakta büyük bir çoşku içerisinde iştirak edilerek kutlanılmıştır.

10-23.05.2018 tarihinde ramazan ayı nedeni ile Vakfımız tarafından Vakıf binamızda sayın Valimiz Ali Kaban Büyükşehir Belediye Başkanımız, Cumhuriyet Baş Savcımız, Adalet Yargı Komisyon Başkanı, Rektör, Baro Başkanı ,İl Candarma Komunatanı, İl Emliyet Müdürü, İl Müftüsü, Vakıflar Bölge müdürü ile Vakıflar Genel Müdürlüğü Baş Müfettişleri, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediye Başkanları ile 250 davetlilerimize iftar yemeği ikram edilmiş kuran-ı kerim tilavet edilerek konuşmalar yapılmıştır.

11-25 Ağutos 2018 tarihinde ilimiz Arapgir kazasında “ Şeyh Hasan Onar “ geleneksel anma törenlerine vakfımızın Genel Başkanı Hasan Meşeli konuşmacı olarak davet edilerek çok kalabalık topluluğa hitaben Milli Birlik ve Beraberliğimizi pekiştirici konuşmalar yapmıştır.

12-30 Ağustos Zafer Bayramı ile Tütk silahlı kuvvetler gününün 96. Yıl dönümü nedeni ile Malatya Valimiz Sayın Ali Kaban 2. Ordu Kurmaybaşkanı, Büyük Şehir Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat ile çok kalabalık kutlama törenleri ile vakfımızcada iştirak edilmiş başta eşsiz kahraman ebedi Baş Komutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ünmüzün öncülüğünde onun değerli silah arkadaşlarının azir şehitlerimizin kahraman gazilerimizin Afyon’da 26-30 Ağustos 1922 tarihinde ve bütün vatan satında düşmanlarımız büyük bir zafer ile malup edilmiş yeni bir Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurulmasına olanak sağlamıştır. Başta Aziz Atatürkümüzü ,degerli silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman ve vefakar gazilerimizi bir kere daha şükranla, rahmetle, ve minnetle anıyoruz.

13-4 katlı kendi malımız olan Vakıf binamızın sadece dış cephelerinin hayır sever vatandaşlarımızın maddi ve manevi katkıları ile binamızın mantolama, izalasyon ve çatı ve oluklarının vs.tamir ve tadilatı için ihaleye verilerek Ceman toplam 112bin tlye “mantosan yapı ile izalasyon firmasına “ verilerek 10 Eylül 2018 tarihinde başlanılarak 30 Ekim 2018

tarihinde vakıf binamızın noksanlıkları bitirilerek vakıf binamıza ayrı bir sağlamlık canlılık ve güzellik getirilmiştir.

14-Vakıf binamızın daha önceden dış cepheden 2012 tarihinde yapılan asansörümüzün dış metal kaplamasının 2018 Eylül ayında panel sandeviç boya tamiz ve tadilatı ile vakıf binamızın bahçe ve çevre düzenlemesi Malatya Battalgazi Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan ve Belediye personelleri tarafından yapılmıştır. Buradan Başkan SN Gürkan’a ve Batalgazi belediye personellerine şükranlarımızı sunuyoruz.

15-19 Eylül 2018 tarihinde Gaziler gününe Malatya Valilik Makamının öncülüğünde ki anma törenlerine vakfımızcada iştirak edilmiştir.

16-23 Eylül 2018 Pazar günü saat 13’de Muharrem ayının sona ermesi ile vakıf binamızda vakfımız tarafından “aşure günü” tertip edilerek en az 5000 kişiye 15 kazandan kaynatılmak surety ile çok kalabalık davetlilerimize aşure çorbası ikram edilmiştir. Aşura günümüze Malaya Millet Vekili Mehmet Celal Fendoğlu ,Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İnönü üniversitesi Rektörü, Turgut Özal Üniversitesi Rektör Vekili, İl Candarma Komutanlığı,Cumhur Başkanlığı Bölge Daire Başkanı, Il Emliyet Müdürü, CHP, MHP, İyi Parti, Saadet Partilerinin il başkanı ve yöneticileri, İl Müftüsü, İl daire Müdürleri ,Sivil Toplum Örgütleri , Basın ve Medyamızın   değerli mensupları çok kalabalık konuklarımız katılmış Vakıf Genel Başkanı Hasan Meşeli, Cem vakfı Şube Başkanı Eşref Doğan, İL Müftüsü Ümit Çimen, Malatya Millet Vekili Mehmet Fendoğlu tarafından konuşmalar yapılmış Kuran-I Krim tilafet edilerek vakfımızın semah ekibinden semah gösterilerinden bulunmuşlardır. Gelen bütün konuklarımız vakfımızın bu kültürek etkinliklerinden dolayı taktir ve teşekürlerini belirtmişlerdir.

17-Muharrem ayının sona ermesi ile vakıf Genel Başkanımız Hasan Meşeli , Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İnönü Üniversitesi Rektörlüğü Hasan Varol orta okulu tarafından bizzat davet edilerek gelen çok kalanalık konuklara hitaben hz. İmam Hüseyin Efendimiz ile Kerbela şehitleri hakkında konuşmalar yapmıştır.

18-13.10.2018 tarihinde Nevşehir İli Hacı Bektaş İlçesinde 54. Gelenekse ve uluslar arası Hacı Bektaşıvelinin anma ve kültürel etkinliklerine vakfımızın Başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gidilerek törenlere iştirak edilmiştir.

19-10 kasım 2018 tarihinde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürkümüz’ün vefatının anma törenlerine başta Malatya Valimiz sn Aydın Baruş ,2, Ordu Garnizan Komutanlığı, Malatya Büyükşehir Belediye başkanımız Hacı Uğur Polat ve kalabalık toplumun katılı mı ile yapılan anma törenlerine Vakfımızca da iştirak edilmiştir.Aziz Atatürkümüz’ü bişr kere daha rahmetle, şükranla, özlemle anıyoruz.

20-4 katlı kendi malımız olan Vakıf binamızın zemin ve bodrum katlarındaki bazı kısımlarını daha önceden, 01.11.2008 tarihinde 10 yıllığına Büyükşehir Belediyesi Esenlik

Genel Müdürlüğüne “market” olarak kullanmak üzere  kiraya vermişidik. Şimdi ise bu kiramızı yine Vakfımızın ayakta durması için Vakfımızın kültürel ve sosyal hizmetlerine

devan edebilmesi bakımında 01.112018 tarihinden01.11.2028 tarihine kadar uzattığımızı, 01.11.2018 tarihinden itibarande bir senelik kira bedelimizin 01.11.2018 tarihinden itibarende 100bin tl olduğunu her sene kiramızın arttırılması ise daha önceki kira mukalemizde belirtmiş olduğumuz gibi her sene “üfe-tüfe” ortalaması alınarak artış yapılacağı kira mukavelemizde belirtilmiştir.

21-2. Cumhur Başkanımız Aziz Atatürkü’müzün en yakın silah arkadaşı, istiklal savaşımızda Batı Cephesi Komutanı, ilk Başbakan Malatyalı hemşerimiz sn İsmet İnönü2nün 25 Aralık 1973 tarihinde vefatının 45. Yıldönümü nedeni ile Malatya Valilik Makamı öncülüğünde Hükümet Konuğı önündeki anıtına çelenk konularak saygı duruşu ve İstiklal marşından sonar konferans salonunda konuşmalar yapılmıştır. Sn İsmet İnönüyü bir kere daha saygı rahmet ve şükranla anıyoruz. Bu anma törenlerine vakfımız tarafındanda iştirak edilmiştir.

22-vakıf binamızda 2006 yılından beri Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü uzman öğretmen öğretiminde ücretsiz olarak1-bayanlarımıza yönelik makina nakış kursu 2-yine bayanlarımıza yönelik meşrufat dekorasyon kursu 3- gençlerimize yönelik saz bağlama kursu 4- yine gençlerimize yönelik saz bağlama kursları(2. Kurs) 5- gençlerimize yönelik semah kursları yapılmaktadır ayrıca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından resim kursu öğretmeni vakfımıza atanmak üzere olup resim kursu öğretmenimiz 2019 ocak ayı içerisinde görevine başlayacaktır.

23-vakıf binamızda yine 2006 yılından beri Perşembe akşamları alevi sünli kardeşliğini pekiştirmek, sevgi, kardeşlik, dostluk, barış, ve hoşgörü ilkelerini sağlam ve kalıcı temellerine otutturmak için konuşmalar yapılmakta vakfın semah ekibinden semah gösterileri yapılmakta, allaha ibadet edilmekte, Milli birlik ve beraberliğimize katkılar sağlanmaktadır.

24-vakfımız tarafından üniversitede okuyan fakir öğrencilerimize 1 Aralık 2008 tarihinden 2018 aralık sonuna kadar toplam 113.610 tl bedava burs verilmiştir. Vakfımızın imkanlar dahilinde öğrenci bursları verimine devam edecektir.

Kültür Mekezi Vakfımız 2002 yılından beri sn Bakanlar Kurulunun 1 ocak 2002 tarih ve 3663 sayılı kararı gereğince Vakfımız vergiden muaf sayılmıştır. Bu karar resmi gazetenin 1 Mart 2002 tarih ve 24682 sayısının 2. Saifesinde yayınlanmıştır. Vakfımızın minimum kanuni defterlerimiz blanço esasına gore “tek system üzerinden” Malatyada serbet muhasebeci mali müşafirlik tarafından Veli Doğan tarafından tutulmaktadır.   

Kanuni defterlerimiz ile bilimum evrakı müsbiteleri, her sene yeminli mali müşavir Nedim BOYRAZ tarafından , büyük bir titizlikle incelenmektedir. Yeminli mali Müşavirlik vergi muafiyeti tasdik raporumuz her sene mart ayın içerisinde yazımız ekinde PTT. Kargo ile  T.C Maliye Bakanlığı Gelir idaresi Başkanlığına gönderilmektedir.    

Yukarıda izah olunduğu üzere vakfımızın kira gelirimiz 87.993.20tl den üfe-tüfe ortalaması 12.006.80tl zam yapılarak kira gelirimiz 01.11.2018 tarihinden itibaren 100 bin tl ye yükseltilmiştir. 2018 Aralık ayından itibaren acil ihtiyacımıza binaen 8 bin tl avansımızın düşüldüğünde 100.000-8.000=92.000tl 2019 Ocak ayı içerisinde Esenlik Genel Müdürlüğünden alınarak Malatya Vakıf Bank merkez şubesindeki vakfımızın hesabına yatırılmıştır.

Vakfımızın 2018 takvim yılı genel kati bilançosu şöyledir.

 

AKTİF HESAPLAR:

1-KASA HESABI                                  :                           1.324.74 tl

2-VAKIFBANK HESABI                          :                          1.816.62                

3-KÜLTÜR MERKEZİ BİNA HESABI         :                       654.109.46

4-DEMİRBAŞ EŞYA HESABI                    :                       53.484.26
                                                                        ______________________

                                                         YEKÜN     :           710.735.08

 

PASİF HESAPLAR:

1-BORÇLAR HESABI                             :                               4.366.02

 

(ticari borçlar)                                      :                                 69.83                        

(diğer borçlar)                                      :                             2.440.51

 

(Ödenecek vergi ve diğer                       :                             1.855.68

Yükümlülükler)                                                                    4.366.02

 

2-SERMAYE HESABI                              :                            438.592.01

3-GEÇMİŞ YIL KARLARI                         :                            213.932.52

4-GEÇMİŞ YIL ZARARLARI-                    :  (-)                        60.708.58     

5-DÖNEM NET KARI                               :                             114.553.11

                                                              :                        710.735.08

 

 

GELİR GİDER CETVELLERİ

1-GELİRLER HESABI                           :                          212.681.97

2-FAALİYET GİDERLERİ               -      : (-)                       95.042.03

3-GENEL YÖNETİM GİDERLERİ            : (-)                       34.467.07

4-AMACA YÖNELİK GİDERLER              :                            60.574.96

5-FAALİYET KARI VE ZARARI               :                          117.639.94

       6-FAİZ GELİRLERİ                        :                             1. 425.17

7-DİĞER GİDER VE ZARARLAR             :                               4.512.00

8-DÖNEM NET KARI                             :                          114.553.11

 

 

Bu itibarla,vakfımıza maddi ve manevi desteklerini bizlerden esirgemeyen başta Devlet ve Hükümet büyüklerimize,Malatya Sn.Valimize,Sn.Büyükşehir Belediye Başkanımıza,Sn.Yeşilyurt ve Battalgazi Belediye Başkanlarımıza ve hayırsever vatandaşlarımıza ve vakfımıza gönül veren Sn.Genel Kurul Üyelerimize şükran duyguları içerisinde teşekkür ediyoruz.

 

      

YÖNETİM KURULU

 

Hasan MEŞELİ                   Aydın FİDAN                       Ali BİLENLER              İsmail BOYRAZ

Genel Başkan                    Başkan Yrd.                          Sayman                      Yön.Kur.Üye.

 

Turan ÇETE                Hüseyin ŞAHİN         Cemal MEŞEOĞLU     Naki KARAKAŞ

Yön.Kur.Üye.              Yön.Kur.Üye.             Yön.Kur.Üye.             Yön.Kur.Üye.ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret725824
ETKİNLİKLERİMİZ
HAVA DURUMU
SAAT
SİTE WEB MAİL

IP ADRESİM

ip adresim